Home Amerika Tramp privremeno obustavio tarife na Kanadu i Meksiko nakon pregovora s liderima

Tramp privremeno obustavio tarife na Kanadu i Meksiko nakon pregovora s liderima

95
0

– Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da će odložiti planirane tarife na uvoz iz Kanade i Meksika za 30 dana, nakon razgovora s liderima ovih zemalja. Ova odluka dolazi svega nekoliko sati pre nego što su tarife trebalo da stupe na snagu, izazivajući olakšanje među poslovnim krugovima i ekonomistima koji su upozoravali na posledice trgovinskog rata.

Tarife, koje su najavljene prošlog vikenda, uključivale su 25% carine na sav uvoz iz Meksika i većinu proizvoda iz Kanade (uz izuzetak energetskih proizvoda, koji bi bili podložni 10% tarifi). Kina bi takođe bila pogođena novim carinama od 10%, što bi dodatno pojačalo pritisak na globalnu ekonomiju.

Bezbednosna obećanja kao uslov za odlaganje

Prema Trampovoj objavi na društvenoj mreži Truth Social, odluka o pauzi donesena je nakon što su lideri Kanade i Meksika dali nova bezbednosna obećanja.

“Upravo sam razgovarao s predsednicom Klaudijom Šeinbaum iz Meksika. Razgovor je bio prijateljski, i ona je pristala da odmah pošalje 10.000 vojnika na granicu sa SAD kako bi sprečila priliv fentanila i ilegalnih migranata,” napisao je Tramp.

Kasnije je dodao i da je s kanadskim premijerom Džastinom Trudoom postigao dogovor o jačanju kontrole na severnoj granici.

“Kanada je konačno pristala da obezbedi sigurnu severnu granicu i da završi sa smrtonosnim prilivom droge poput fentanila koji uništava živote Amerikanaca,” objavio je Tramp, iako zvanični podaci pokazuju da Kanada čini samo 0,2% zaplene fentanila na američkim granicama.

Kanada je najavila da će sprovesti ranije obećani plan vredan 1,3 milijarde dolara za jačanje granice, uključujući imenovanje “cara za fentanil” i formalno proglašavanje određenih kartela terorističkim organizacijama.

Trudo je u izjavi za medije naglasio da Kanada ne odustaje od svojih ekonomskih interesa.
“Sporazum o trgovini između naših zemalja zasniva se na poverenju i saradnji, a ne na pretnjama tarifama. Naš odgovor će uvek biti proporcionalan i u interesu kanadskih radnika,” izjavio je Trudo.

Meksička predsednica Klaudija Šeinbaum je takođe reagovala na američke tarife, naglašavajući da njena zemlja ne pristaje na ucene.
“Meksiko neće dozvoliti da mu se preti trgovinskim sankcijama. Mi smo spremni na dijalog, ali nećemo pristati na odluke koje ugrožavaju našu ekonomsku stabilnost,” rekla je ona.

Političke i ekonomske posledice trgovinskog rata

Odluka o uvođenju tarifa izazvala je zabrinutost čak i unutar Trampove Republikanske partije, dok su tržišta reagovala padom usled neizvesnosti. Kanadski premijer Trudo već je najavio recipročne tarife, dok je Kina poručila da će odgovoriti “odgovarajućim kontramerama”.

Ekonomski analitičari upozoravaju da bi ove tarife mogle dodatno narušiti trgovinske odnose i povećati troškove za potrošače u SAD-u.

Robert Hastings, ekonomski ekspert iz Blumberga, ističe da bi troškovi tarifa mogli pasti na leđa običnih Amerikanaca:
“Ovo nije samo pitanje trgovine – ovo su političke igre koje mogu imati dugoročne posledice. Kompanije sada ne znaju da li će im se troškovi povećati za mesec dana ili će tarife zaista biti uvedene. U međuvremenu, potrošači će biti ti koji će plaćati ceh.”

Profesor ekonomije sa Univerziteta u Torontu, Mark Boulton, ocenjuje da će tarife najviše pogoditi mala i srednja preduzeća.
“Američki građani će sada plaćati skuplje automobile, nameštaj i prehrambene proizvode, dok će kanadski proizvođači trpeti pad izvoza. To znači gubitak radnih mesta na obe strane granice.”

Sličnog mišljenja je i ekonomista iz Centra za međunarodnu trgovinu u Vašingtonu, Linda Roberts. Ona ističe da tarife neće rešiti ključni problem američkog trgovinskog deficita, već će ga dodatno pogoršati.
“Pokušaj predsednika Trampa da smanji trgovinski deficit tarifama je kratkovid. Umesto da povećaju američku proizvodnju, ove mere će primorati kompanije da preusmere proizvodnju u druge zemlje, poput Vijetnama i Indije.”

Šta sledi?

Iako je trenutna pretnja tarifama privremeno neutralisana, Trampova administracija nije isključila mogućnost dodatnih carina u budućnosti. Bela kuća je u svojim izvršnim naredbama uključila i klauzulu o eskalaciji tarifa u slučaju da partneri uvedu protivmere, što znači da bi situacija mogla postati još složenija u narednim nedeljama.

Finansijska tržišta reagovala su padom nakon najave tarifa. Indeks Dow Jones opao je za 3% u roku od nekoliko sati, dok je kanadski dolar oslabio u odnosu na američku valutu.

Hastings upozorava da bi pregovori mogli trajati mesecima, a u međuvremenu bi privrede obe zemlje mogle pretrpeti značajne gubitke.
“Rešenje može biti u diplomatskim pregovorima i ciljanom ukidanju tarifa na ključne industrije. Ako se eskalacija nastavi, možemo očekivati ozbiljne posledice na tržištu rada,” kaže on.

Dok pregovori traju, ostaje da se vidi da li će ovo biti samo privremeni predah ili uvod u još ozbiljnije ekonomske turbulencije.