Skandal sa “Stop the Steal” bedževima potresa kanadsku političku scenu: Istorija jedne parole i njene opasnosti
Piše: Nenad Stanković – NenadToronto.com
Toronto – U centru pažnje kanadske političke javnosti našao se skandal iz redova Liberalne stranke, nakon što je otkriveno da su njeni ratni operativci namerno postavili provokativne bedževe na konzervativnoj konferenciji Canada Strong and Free. Na bedževima je stajala fraza “Stop the Steal” — kontroverzni slogan koji vuče poreklo iz postizbornog haosa u Sjedinjenim Američkim Državama 2020. godine.
Dok se strasti ne stišavaju, politički analitičari upozoravaju da se Kanada sve više približava modelima političke manipulacije viđenim južno od granice, dok javnost traži odgovornost i istinu: da li je reč o izolovanom incidentu ili simptomu šire strategije?
Šta se desilo?
Kako je prvi objavio CBC News, članovi liberalnog izbornog tima priznali su da su namerno postavili bedževe s natpisima “Stop the Steal” na lokaciji konferencije koju organizuju desničarski think-tankovi i politički akteri bliski Konzervativnoj stranci. Pored slogana, neki bedževi su sadržavali i precrtano ime kampanjskog menadžera Pjera Poilievrea, lidera opozicije.
Na pitanje novinara, liberalni kandidat i bivši guverner Banke Kanade Mark Carney nazvao je incident “potpuno neprihvatljivim”, istakao da nije imao saznanja o tome, te uputio “bezrezervno izvinjenje”. Dodao je da su odgovorni članovi tima “reorganizovani unutar kampanje”.
Politički efekat: Boomerang manipulacije
Incident koji je trebalo da naškodi Konzervativcima možda je stvorio suprotan efekat.
“U trenutku kada se čini da Liberali pribegavaju psihološkim taktikama kako bi diskreditovali protivnike, oni rizikuju da izgube poverenje onih birača koji su već umorni od kulturnih ratova i manipulacija,” komentariše profesor medijske etike na McGill univerzitetu, dr Eleni Vukas.
Pierre Poilievre je, očekivano, reagovao oštro:
“Liberali su spremni da lažu, varaju i provociraju. Ako misle da će narod pasti na te trikove – grdno se varaju.”
U svetlu sve napetije političke scene, mnogi analitičari sada upozoravaju da bi predstojeći izbori mogli biti najprljaviji u novijoj istoriji Kanade.
Poreklo parole “Stop the Steal” – opasna istorija slogana
Frazom “Stop the Steal” (Zaustavite krađu) najčešće se označava pokret koji je nastao nakon predsedničkih izbora u SAD 2020, kada je Donald Trump izgubio od Joea Bidena, ali odbio da prizna poraz. Tramp i njegovi saveznici tvrdili su, bez validnih dokaza, da je došlo do široko rasprostranjene izborne prevare. Parola je postala centralna u protestima, koji su kulminirali nasilnim upadom u zgradu Kapitola 6. januara 2021. godine.
Međutim, istorija slogana je daleko dublja i složenija.
Kanadski kontekst: Erozija političke zrelosti
Uvođenje ovakvih slogana u kanadsku kampanju ne sme se posmatrati samo kao provokacija. To je znak amerikanizacije političke scene, u kojoj više nije važno šta je istina, već šta se percipira kao istina – a slogani poput “Stop the Steal” imaju moć da oblikuju percepciju bez ikakvih dokaza.
Kada narativi zamenjuju realnost
Današnja politika nije borba za ideje, već za upravljanje narativima. Kada jedna stranka pokušava da kompromituje drugu korišćenjem oružja iz tuđih ideoloških ratova – svi gube. Liberalna taktika se vratila kao bumerang, a pitanje ostaje: da li smo izgubili granicu između stvarnog i simuliranog političkog života?
Možda je najslikovitije što su ti bedževi završili tamo gde i politika sve češće stigne – u pozorištu optičkih iluzija.