Home Amerika Simbol tradicije ili bespotrebni trošak?

Simbol tradicije ili bespotrebni trošak?

45
0

Tramp ukida peni?

Američki peni: Simbol tradicije ili bespotrebni trošak?

Američki peni, jedan od najprepoznatljivijih simbola valute u Sjedinjenim Američkim Državama, mogao bi uskoro postati stvar prošlosti. Elon Musk i njegovo Ministarstvo za efikasnost vlade (DOGE) pokrenuli su kampanju za ukidanje ovog novčića, argumentujući da njegova proizvodnja košta daleko više nego što vredi.

Prema podacima američke kovnice novca (US Mint), tokom fiskalne 2023. godine proizvedeno je čak 4,5 milijardi penija, što čini približno 40% svih kovanica u opticanju. Međutim, ono što izaziva zabrinutost jeste cena njihove proizvodnje. Izveštaj kovnice pokazuje da je trošak izrade jednog penija skočio na 3,7 centi, što je više od tri puta veće od njegove nominalne vrednosti. Ukupno, proizvodnja penija koštala je američke poreske obveznike više od 179 miliona dolara u 2023. godini.

“Ovo su bespotrebni troškovi koje bi američki poreski obveznici mogli da izbegnu,” rekao je Musk u objavi na platformi X (bivši Twitter). “Pored toga što ih je skupo proizvesti, većina penija završi u fiokama, teglama ili na podu, umesto u aktivnom opticaju.”

Stručnjaci već godinama upozoravaju na ovaj problem. Još od 2006. godine, organizacija Citizens to Retire the Penny vodi kampanju za ukidanje ovog novčića, tvrdeći da bi zaokruživanje transakcija na najbliži nikl (5 centi) moglo pojednostaviti trgovinu i uštedeti milione dolara.

Kanada, koja je ukinula svoj novčić od jednog centa 2012. godine, služi kao model za ovu promenu. Njihovo iskustvo pokazalo je da potrošači i trgovci brzo prihvataju zaokruživanje cena, dok elektronske transakcije ostaju precizne. “Prilagođavanje je bilo jednostavno i logično,” izjavio je tadašnji kanadski ministar finansija, Jim Flaherty.

Ipak, peni u SAD-u ima i značajnu kulturnu i istorijsku vrednost. Na njemu se nalazi lik Abrahama Linkolna, što mnogima daje razlog da ga sačuvaju, uprkos ekonomskim argumentima. “Peni je deo našeg identiteta,” izjavio je ekonomista David McCarthy. “Njegovo ukidanje nije samo finansijsko pitanje, već i emocionalno.”

Dok se diskusija zahuktava, stručnjaci procenjuju da će prelazak na sistem bez penija biti neizbežan s obzirom na rast troškova metala poput bakra i cinka, kao i na sve manju upotrebu gotovine u digitalnom dobu.

Hoće li američki peni završiti u muzeju, poput svog kanadskog pandana, ili će opstati kao deo nacionalnog identiteta? Jedno je sigurno – peni više nije samo novčić, već i simbol debate o tome koliko prošlost košta.