Strane sile koriste veštačku inteligenciju za mešanje u kanadske izbore: Obaveštajne službe upozoravaju na pretnju
Kanada se, kako navode mediji, suočava sa sve sofisticiranijim pretnjama stranih država koje koriste veštačku inteligenciju (AI) kako bi uticale na politički proces i predstojeće savezne izbore. Prema najnovijem izveštaju Agencije za bezbednost komunikacija (CSE), Kina, Rusija i Iran „vrlo verovatno“ će primeniti napredne AI alate za širenje dezinformacija, sajber napade i manipulaciju javnim mnjenjem.
AI kao alat za političku destabilizaciju
CSE je u svom izveštaju “Cyber Threats to Canada’s Democratic Process: 2025 Update” istakla da su strane sile unapredile metode digitalnog ratovanja, koristeći veštačku inteligenciju za kreiranje lažnih video snimaka, audio zapisa i kompjuterskog koda. Ove tehnologije omogućavaju napadačima da generišu personalizovane poruke i e-mailove kako bi prevarili mete i došli do poverljivih podataka.
“Veštačka inteligencija omogućava stranim akterima da sa malo resursa proizvedu ubedljive dezinformacije, što povećava rizik od uticaja na birače i institucije,” izjavio je Scott Jones, direktor odeljenja za sajber bezbednost pri CSE.
Prema njemu, „AI generisani deepfake materijali mogu se koristiti za kompromitovanje političara ili za širenje lažnih vesti koje podrivaju poverenje u izborni sistem.“
Dezinformacije i „hack and leak“ operacije
CSE upozorava da bi strane vlade mogle koristiti AI alate za izvođenje tzv. „hack and leak“ operacija, u kojima se hakovani podaci procure u javnost s ciljem političke destabilizacije. Ovakve taktike viđene su u prošlim američkim i evropskim izborima, a stručnjaci veruju da će Kanada biti sledeća meta.
„Već vidimo pokušaje širenja lažnih narativa o integritetu kanadskih izbora na društvenim mrežama, što je jasan signal da se kampanja dezinformacija već sprovodi,“ izjavio je Dr Marcus Kolt, istraživač na Institutu za globalnu bezbednost pri Univerzitetu u Torontu.
On dodaje da je “glavni cilj ovih operacija narušavanje poverenja građana u demokratski proces i polarizacija društva.”
Kanadska vlada pojačava mere zaštite
Suočena sa rastućom pretnjom, kanadska vlada najavljuje jačanje zaštite demokratskog procesa. Ministar za javnu bezbednost Dominic LeBlanc izjavio je da će Kanada primeniti dodatne mere kako bi osigurala bezbednost izbora.
„Radimo sa našim partnerima u NATO-u i ‘Five Eyes’ alijansi kako bismo se zaštitili od sajber napada i dezinformacionih kampanja,“ rekao je LeBlanc.
Vlada je već pokrenula kampanju medijske pismenosti kako bi građanima pomogla da prepoznaju lažne vesti i AI-generisane manipulacije.
„Svesnost je ključna – građani moraju naučiti kako da prepoznaju deepfake snimke i lažne informacije kako bi se zaštitili od pokušaja manipulacije,“ dodala je Rachel Thomas, portparolka kanadskog Centra za digitalnu bezbednost.
Zaključak
Dok se Kanada priprema za savezne izbore, jasno je da su pretnje sajber napada i AI-generisanih dezinformacija veće nego ikada. Stručnjaci upozoravaju da je potrebno hitno delovanje kako bi se očuvala transparentnost i sigurnost izbornog procesa.
“Ovo je novi oblik hibridnog ratovanja. Ukoliko ne budemo pažljivi, demokratija može postati žrtva tehnologije koja se koristi protiv nje,” zaključuje Dr Kolt.
U vremenu kada digitalne tehnologije oblikuju političku stvarnost, ostaje pitanje – može li demokratija opstati u eri veštačke inteligencije?