Home Aktuelno Ilon Mask protiv Vašingtona

Ilon Mask protiv Vašingtona

70
0

Elon Musk, kao direktor Odeljenja za efikasnost vlade (DOGE) u administraciji predsednika Donalda Trampa, preduzeo je agresivne korake ka restrukturiranju federalnih agencija, posebno ciljajući Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID). Ovi potezi izazvali su značajne kontroverze i pravne izazove, dovodeći u pitanje zakonitost i etičnost Muskove intervencije u vladine poslove.

Preuzimanje USAID-a

Početkom februara 2025. godine, Musk je javno označio USAID kao “kriminalnu organizaciju” i izjavio da je “vreme da umre”. Ova izjava usledila je nakon što su predstavnici DOGE-a pokušali da dobiju pristup sigurnosnim sistemima i personalnim dosijeima USAID-a, što je dovelo do sukoba sa osobljem agencije. Ovi događaji rezultirali su obustavom rada USAID-a, stavljanjem zaposlenih na plaćeno odsustvo i gašenjem njihovih digitalnih platformi.

Pravni izazovi i kritike

Muskove akcije izazvale su brojne pravne reakcije. Dvadeset šest sadašnjih i bivših zaposlenih u USAID-u podnelo je tužbu protiv Muska i DOGE-a, tvrdeći da su njihove aktivnosti neustavne i da predstavljaju “preuzimanje vlade”. Tužitelji navode da Musk i njegov tim deluju bez odgovarajuće potvrde Senata, kršeći tako Ustavne odredbe o imenovanjima.

Pored toga, dvanaest saveznih država, predvođenih Njujorkom, podnelo je tužbu protiv Trampove administracije, nastojeći da spreče Muska i DOGE da pristupe osetljivim bazama podataka sa ličnim informacijama američkih građana. Ovi pravni izazovi ukazuju na rastuću zabrinutost zbog potencijalne zloupotrebe moći i nedostatka transparentnosti u Muskovoim postupcima.

Širi uticaj na federalne agencije

Aktivnosti DOGE-a nisu ograničene samo na USAID. Izveštaji ukazuju da su Musk i njegov tim dobili pristup IT sistemima brojnih federalnih agencija, uključujući Ministarstvo finansija, Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), NASA-u i druge . Ova infiltracija izazvala je zabrinutost zbog potencijalnog pristupa osetljivim podacima i mogućnosti manipulacije informacijama od strane DOGE-a.

Reakcije javnosti i medija

Javne i medijske reakcije na Muskove poteze su podeljene. Dok neki, poput komentatora Majkla Regana, brane Muskove agresivne reforme kao neophodne za smanjenje birokratije i otpada u federalnoj vladi, drugi izražavaju duboku zabrinutost zbog koncentracije moći i potencijalne zloupotrebe podataka. Članak u The Atlanticu ističe da DOGE sada ima “božanski pristup” vladinim podacima, što može dovesti do ozbiljnih bezbednosnih rizika.

Zaključak

Muskova intervencija u federalne agencije kroz DOGE predstavlja presedan u američkoj politici, podižući pitanja o granicama privatnog uticaja na javne institucije. Dok se pravne bitke nastavljaju, ostaje da se vidi kako će ovi događaji oblikovati budućnost američke birokratije i poverenje javnosti u vladine procese.