Home Aktuelno Ilon Mask i kanadsko državljanstvo

Ilon Mask i kanadsko državljanstvo

79
0

Polemika oko peticije za oduzimanje kanadskog državljanstva Ilonu Masku: Pravne i političke prepreke

Više od 242.000 Kanađana potpisalo je peticiju kojom se poziva na oduzimanje kanadskog državljanstva Elonu Musku, milijarderu i izvršnom direktoru kompanija Tesla i SpaceX, zbog njegovih veza sa bivšim američkim predsednikom Donaldom Trumpom i njegovih navodnih aktivnosti koje, kako tvrde potpisnici, “ugrožavaju kanadski suverenitet”. Ovu inicijativu podržao je poslanik Nove demokratske partije (NDP) Charlie Angus, koji je poznat po oštroj kritici Muskovih poslovnih i političkih poteza.

Međutim, pravni stručnjaci i analitičari smatraju da je ova inicijativa više politički izraz nezadovoljstva nego realna pravna mogućnost.

Pozadina kontroverze

Peticija, koju je pokrenula književnica iz Britanske Kolumbije Qualia Reed, optužuje Muska da “učestvuje u aktivnostima koje su suprotne nacionalnim interesima Kanade” i da se “pridružio stranoj vladi koja pokušava da potkopa kanadski suverenitet”. Tvrdi se da je Musk, kao savetnik Trumpove administracije, podržao kontroverzni Department of Government Efficiency (Doge), koji je izazvao masovna otpuštanja u američkim federalnim agencijama.

Osim toga, peticija se poziva na Trumpove ranije izjave o potencijalnoj aneksiji Kanade kao 51. američke države, kao i njegove planove za uvođenje visokih tarifa na kanadske proizvode. Ovi faktori, prema mišljenju autora peticije, čine Muska “nelojalnim građaninom” koji podržava politike štetne po Kanadu.

Pravna perspektiva: „Nema osnova za oduzimanje državljanstva”

Uprkos velikom broju potpisa, pravni stručnjaci upozoravaju da je malo verovatno da će kanadska vlada preduzeti bilo kakve mere protiv Muska. Dr. Michael Geist, profesor prava na Univerzitetu u Otavi, objašnjava:

“Kanadski zakon o državljanstvu izuzetno je restriktivan kada je reč o mogućnosti oduzimanja državljanstva. Tako nešto se može desiti samo u slučajevima dokazane prevare pri podnošenju zahteva za državljanstvo, ozbiljnih kriminalnih dela ili aktivnosti koje predstavljaju direktnu pretnju nacionalnoj bezbednosti. Političke simpatije ili poslovni interesi nikako ne spadaju u tu kategoriju.”

Musk je kanadsko državljanstvo stekao zahvaljujući majci, koja je rođena u Regini, Saskatchewan, a ne kroz imigracione procese koji bi mogli biti podložni reviziji.

Slično mišljenje deli i Emilie Taman, advokatica specijalizovana za ustavno pravo:

“Ovo je prvenstveno politička debata, a ne pravno pitanje. Sloboda govora i političkog izražavanja su zaštićeni u Kanadi, čak i kada se neko ne slaže sa određenim političkim stavovima. Ne postoji pravni presedan za oduzimanje državljanstva samo zato što neko podržava kontroverzne američke politike.”

Političke posledice i međunarodni odnosi

Iako peticija verovatno neće imati pravne posledice, ona odražava rastuće nezadovoljstvo Kanađana u vezi sa američkim političkim uticajem i Muskovom ulogom u Trumpovoj administraciji. David Moscrop, politički analitičar i kolumnista “The Washington Posta”, primećuje:

“Ovo nije samo priča o Musku, već o sve većem osećaju političke nesigurnosti u Kanadi. Mnogi Kanađani smatraju da su njihovi interesi ugroženi zbog bliskih veza između američkih konzervativnih elita i poslovnih lidera poput Muska. Peticija je više simboličan čin otpora nego realna pretnja Muskovom državljanstvu.”

Ipak, oduzimanje državljanstva ne bi samo bilo pravno problematično, već bi moglo izazvati i diplomatsku krizu između Kanade i SAD-a. Daniel Béland, profesor političkih nauka na McGill univerzitetu, upozorava:

“Kanada ne želi da otvori presedan u kojem se državljanstvo može ukidati iz političkih razloga. Takav potez mogao bi izazvati oštru reakciju Vašingtona i dovesti do daljih ekonomskih i političkih tenzija. Trudeauova vlada je trenutno u veoma delikatnoj poziciji – iako ne želi da ignoriše glas javnosti, ne može sebi priuštiti ni ozbiljan diplomatski sukob sa SAD-om.”

Muskov odgovor: “Ovo je politički apsurd”

Musk se osvrnuo na peticiju u objavi na X-u (bivši Twitter), nazvavši je “političkim apsurdom”:

“Da li ozbiljno mislite da Kanada treba da oduzima državljanstvo ljudima samo zato što ne podržavaju aktuelnu vlast? To zvuči kao nešto iz distopijskog romana, a ne iz demokratske zemlje. Ne planiram da odustanem od kanadskog pasoša, bez obzira na to koliko me neki poslanici ne vole.”

Njegov odgovor je izazvao dodatne podele – dok su neki pohvalili njegov stav kao odbranu slobode govora, drugi su ga optužili za manipulaciju javnim mnjenjem i ignorisanje zabrinutosti koje su izrazili potpisnici peticije.

Simbolika peticije jača, ali pravni osnov ne postoji

Iako peticija protiv Muska odražava političko nezadovoljstvo i zabrinutost zbog američkog uticaja na Kanadu, ona nema pravnu težinu niti realne šanse da dovede do oduzimanja njegovog državljanstva. Stručnjaci se slažu da kanadski zakoni ne dopuštaju takvu meru bez ozbiljnog kršenja zakona, što se u ovom slučaju ne može dokazati.

Ostaje da se vidi kako će premijer Justin Trudeau odgovoriti na pritisak javnosti, ali za sada, Musk može biti siguran da će njegov kanadski pasoš ostati netaknut – bez obzira na političke oluje koje se trenutno nadvijaju nad njim.