Home SRBIJA Branko Čečen: “Studenti su oslobodili Srbiju straha”

Branko Čečen: “Studenti su oslobodili Srbiju straha”

65
0

Branko Čečen, nekadašnji direktor Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) i istaknuti istraživački novinar, gostovao je u intervjuu za Nenad Toronto, gde je govorio o svojoj karijeri, izazovima u novinarstvu, ali i o trenutnim društvenim i političkim temama. U otvorenom razgovoru, Čečen je dao uvid u stanje medija u Srbiji, studentske proteste i budućnost istraživačkog novinarstva.


“Studenti su probudili ovu zemlju”

Govoreći o značaju studentskih protesta, Čečen je istakao da su upravo mladi ljudi oslobodili Srbiju straha:

“Deca, za koju su svi mislili da ne vade nos iz Instagrama, probudila su ovu zemlju i vratila nadu da može postati normalnija. Pokazali su da, ako nas je dovoljno, možemo da zaštitimo svoja prava ili ih bar zahtevamo na način koji vlast ne može da ignoriše.”

Ipak, upozorio je na ozbiljne rizike sa kojima se studenti suočavaju, uključujući policijsku represiju i pretnje:

“Vlast je spremna na sve, čak i na nasilje. Organizujemo mreže advokata da štite ljude od policijskog progona, ali pokušavamo i da predvidimo šta će se desiti – teško je zaštititi studenta kada se auto zaleti u blokadu.”


Život posle CINS-a: “Infarkt me naterao da usporim

Čečen je detaljno govorio o svom odlasku iz CINS-a i prelasku na rad kao freelancer i edukator. Stres i pritisak, kako zbog prikupljanja finansijskih sredstava, tako i zbog bezbednosti novinara, uzeli su svoj danak:

“Na kraju sam dobio infarkt. Rečeno mi je da više ne smem da budem u toj mašini jer neću preživeti. Sada se bavim edukacijom, pomažem redakcijama da razviju modele rada i biznis strategije.”

Uz to, Čečen se posvetio radu na zaštiti novinara, podučavajući ih kako da se nose sa pravnim pritiscima, medijskim napadima i fizičkim pretnjama.


Istraživačko novinarstvo kao stub društva

Uprkos svim izazovima, Čečen ostaje posvećen istraživačkom novinarstvu, koje vidi kao ključ za razotkrivanje korupcije i zloupotreba vlasti:

“Naše istraživačko novinarstvo je mnogo razvijenije nego u većini evropskih zemalja. Ono održava funkciju medija u društvu jer hrabro objavljuje strašna saznanja o korupciji i kršenju zakona.”

Podsetio je na značaj nekih od najvećih istraživačkih priča koje je CINS realizovao, uključujući priče o vezi organizovanog kriminala, politike i biznisa:

“Najvažnija stvar koju smo ikada objavili je istraživanje o organizovanom kriminalu i njegovim vezama sa vrhom vlasti. To je ono najstrašnije što se može dogoditi jednom društvu.”


O izazovima u Srbiji: “Živimo u diktaturi”

Čečen nije štedeo reči kada je opisivao trenutnu političku situaciju u Srbiji:

“Teško je ljudima iz inostranstva objasniti do koje mere je ovo diktatura i kako su građanska prava potpuno pregazena. Mediji su ili pod kontrolom vlasti ili pokušavaju da joj se ne zamere.”

Govorio je i o nedostatku podrške opozicije protestima i nepostojanju funkcionalnih političkih alternativa:

“Opozicija mora da shvati da je ovo veće od njih. Ako sada ne preuzmu odgovornost, biće zapamćeni kao izdajnici autentičnog bunta.”


Budućnost istraživačkog novinarstva

Na pitanje o budućnosti istraživačkog novinarstva, Čečen ostaje oprezni optimista:

“Istraživačko novinarstvo će opstati jer daje najvažnije informacije građanima. Međutim, populizam i represivne vlasti širom sveta čine sve da ga uguše. To je borba koja neće prestati.”


Intervju sa Brankom Čečenom osvetljava kompleksnost medijskog okruženja u Srbiji, hrabrost onih koji se bore za istinu i težinu izazova s kojima se novinari suočavaju. Kako kaže Čečen:

“Naše društvo pokušava da se vrati u normalne okolnosti, ali će to biti dug i težak proces.”

Ceo intervju možete videtri na YouTume kanalu Nenad Toronto:

https://youtu.be/59EzfVWOqdw