Home Uncategorized Facebook menja pravila cenzure

Facebook menja pravila cenzure

36
0

Meta menja pravila igre: Kraj programima provere činjenica i diverziteta

– U jednom od najkontroverznijih poteza u istoriji društvenih mreža, Meta korporacija, pod vođstvom Marka Zuckerberga, najavila je značajne promene u svojoj politici. U petak, Zuckerberg se sastao sa predsednikom Donaldom Trumpom u Mar-a-Lago, što je bio znak da se kompanija aktivno priprema za novo političko okruženje u SAD.

Najava o ukidanju programa provere činjenica na Fejsbuku i Instagramu izazvala je burne reakcije. Konzervativci su pozdravili ovu odluku, videći je kao vraćanje slobode govora na društvene platforme. S druge strane, liberali su izrazili zabrinutost zbog mogućih posledica na širenje dezinformacija. Predsednik Džo Bajden oštro je kritikovao ovu promenu, nazvavši je “sramotom”.

Takođe, u petak je Meta završila sa svojim programima diverziteta, ravnopravnosti i inkluzivnosti. Ova odluka dolazi u trenutku kada se mnoge kompanije bore da promovišu raznovrsnost u svojim redovima. Prema izveštajima “The New York Times”, Zuckerberg je svoje zaposlene obavestio da ove promene ne samo što prilagođavaju Meta novom političkom pejzažu, već i odražavaju njegove lične stavove o upravljanju kompanijom.

Sastanak sa Trumpom, koga je izvestio Semafor, sugeriše da Meta traži podršku ili bar bolje razumevanje sa strane dolazeće administracije. Ove promene u politici kompanije mogu imati dalekosežne posledice na način na koji se informacije dele i konzumiraju na globalnom nivou, kao i na unutrašnju kulturu kompanije.

Kritičari tvrde da Meta, odustajući od programa provere činjenica, riskira da postane platforma za širenje lažnih vesti, dok zagovornici vide u tome priliku za manje cenzure i veću slobodu izražavanja. Što se tiče ukidanja programa za diverzitet, pitanje je kako će to uticati na atmosferu u kompaniji i njenu reputaciju kao poslodavca koji promoviše inkluzivnost.

Ostaje da vidimo kako će ove promene uticati na korisnike širom sveta, korporativnu kulturu Mete, i šire političko i društveno okruženje u kojem sve više tehnoloških giganta igra ključnu ulogu.