Glas iz pozadine – intervju sa Petrom Boškovićem
NenadToronto, april 2025 – U ekskluzivnom podcast intervjuu koji je za medije pripremio @nenadtoronto, bivši vojni novinar i dugogodišnji insider Petar Bošković iznosi zapanjujuće priče i kritičke analize o stanju srpske vojske. Njegove reči, pomiješane između anegdota iz bogate karijere i oštrih političkih osvrta, oslikavaju transformaciju vojnog establishmenta u Srbiji kroz poslednje decenije, ali i izazove s kojima se suočava profesionalnost oružanih snaga.
Od profesionalizma do “partizanskog” kadriranja
Bošković, koji je preko 20 godina bio angažovan kao vojni novinar, a potom i pomoćnik ministra odbrane, ističe kako je ranije vojna struktura bila apolitčna i vođena principima profesionalizma. Prema njegovim rečima, tadašnji sistem omogućavao je usklađeno funkcionisanje – sa jasnom podelom odgovornosti između civila i vojnih stručnjaka, slično kao u evropskim državama. Međutim, od vremena kada je ministar odbrane Vulin preuzeo ovlašćenja, politički uticaji su sve više dominirali procesom kadriranja. „Partijsko kadriranje danas ne poznaje granice – od načelnika do generala, politička lojalnost je postala važniji kriterijum nego stručnost i profesionalizam,“ kaže Bošković.
Uticaj NATO standarda i moderan pristup obuci
Intervju otkriva i paradox modernizacije srpske vojske: iako ona posluje u blizini NATO sistema, sa obukom i procedurama prilagođenim zapadnim standardima, realnost na terenu je suštinski drugačija. Bošković naglašava da, zahvaljujući saradnji sa NATO kancelarijom u Ministarstvu odbrane, vojni kadrovi prolaze kurseve po međunarodnim standardima – što je omogućilo učestvovanje u mirovnim misijama širom sveta. Ipak, autor ističe da tu modernizaciju pokreće, ali i ograničava politički nastrojena administracija koja često zanemaruje dugoročnu stratešku politiku, naročito kad su u pitanju rezervni sastav i mladost vojske.
Ekonomija, benefiti i moralni pad
Kada je reč o demotivaciji vojnika, Bošković detaljno opisuje problematiku smanjenih beneficija. Prema njegovim navodima, redukcija dnevnica, naknada za preseljenje i druge komponente – koje su nekada činile osnovu motivacije – danas ne mogu da pariraju stvarnim potrebama. Uz to, on ukazuje na moralni pad unutar vojske: „Nepotizam i partijski uticaj ne samo da demotivišu kadrove, već narušavaju osnovne principe profesionalne službe.“ Ovaj trend, kaže on, uzrokuje masovno napuštanje vojske – u poslednjih pet godina, prema njegovim podacima, oko 15.000 vojnika se odlučilo za novi život van uniformi.
Veze sa politikom, crkvom i društvenim promenama
Bošković ne zaobilazi ni političke i društvene aspekte. Navodi da je odnos vojske i političkih elita postao sve konfuzniji, a da su inicijalno strogi profesionalni standardi zamenjeni sistemom u kojem se kandidate biraju isključivo na osnovu lojalnosti vladajućoj strukturi. Paralelno s tim, pojavljuje se i fenomen mešanja crkve i vojske. Prema bivšem oficiru, vojska je danas institucionalno otvorenija – s obzirom da u njoj postoje predstavnici svih veroispovesti, ali je i tu primećen uticaj sveštenstva, koji dodatno komplikuje odnose između tradicionalnih vojnih struktura i savremenih društvenih očekivanja.
Perspektive i izazovi za budućnost
I pored mnogih problema, Bošković izražava nadu da je moguće vratiti vojsku na pravi put. Potrebno je, prema njegovim rečima, raditi na profesionalizaciji, smanjenju političkih uticaja i unapređenju uslova za mlade kandidate. „Da bismo izgradili modernu, efikasnu vojsku, moramo se vratiti osnovnim vrednostima – stručnosti, meritokratiji i jasno definisanim standardima,“ zaključuje on.
Njegov glas, iako obojen gorčinom prošlih iskustava, ostavlja prostor za optimizam – jer u svakom izazovu leži prilika za reformu. Dok se Srbija suočava sa složenim unutrašnjim i spoljnim pritiscima, pitanja o suverenosti, modernizaciji i etičkim normama ostaju centralna za debatu o budućnosti njenih oružanih snaga.
Ovaj intervju predstavlja autentičan uvid iz prve ruke u složenu dinamiku vojnog sektora u Srbiji, pružajući publici mogućnost da bolje razume izazove sa kojima se suočavaju naši vojnici – kako na terenu, tako i u birokratskim prostorima vlasti.
Nenad Stanković
Ceo podkast i razgovor sa Petrom Boškovićem vidite na kanalu Nenad Toronto https://youtu.be/fAqWeBTVhQg