Tačno poreklo parole „PUMPAJ“ na protestima u Srbiji nije dokumentovano kao jedan precizan trenutak ili događaj, već se može rekonstruisati kao organski proces koji spaja internet kulturu, spontanost mladih demonstranata i kontekst aktuelnih protesta započetih krajem 2024. godine. Evo kako se najverovatnije razvila na protestima, na osnovu dostupnih informacija i društvenih obrazaca:
- Internet koreni i viralnost:
Kao što sam pomenuo, fraza „pumpaj“ dobila je široku prepoznatljivost kroz viralni snimak Darka Lazića sa svadbe 2022. godine, gde uzvikuje „pumpaj“ dok harmonikaš Milan Jovanović Jabučanac svira. Taj trenutak, sa preko 5 miliona pregleda na YouTube-u i brojnim memovima na TikToku, Instagramu i X-u, ušao je u pop kulturu Srbije kao nešto između humora i apsurdne energije. Mladi, posebno studenti koji su aktivni na društvenim mrežama, već su bili upoznati s ovim memom pre protesta, što je postavilo temelj za njegovu kasniju upotrebu. - Početak protesta i spontana adaptacija:
Protesti su eruptirali nakon tragedije u Novom Sadu 1. novembra 2024, kada je urušavanje betonske konstrukcije na železničkoj stanici odnelo 15 života, izazvavši gnev zbog korupcije i lošeg upravljanja infrastrukturom. Studenti, koji su bili među prvim koji su izašli na ulice, doneli su sa sobom energiju i jezik svoje generacije – uključujući internet humor. U tim prvim danima protesta, verovatno je neko spontano uzviknuo „pumpaj“ na skupu, možda kao šalu ili podsticaj da se održi ritam skandiranja i hodanja. Energija fraze, koja podseća na navijački ili motivacioni poklič, brzo je „kliknula“ s masom. - Simbolička evolucija na terenu:
Kako su se protesti širili – od Novog Sada, preko Beograda, do manjih gradova poput Kragujevca i Gadžinog Hana – „pumpaj“ je počelo da poprima dublje značenje. Demonstranti su ga povezali s idejom „pumpanja“ pritiska na vlast, što je dobilo vizuelnu potvrdu u performansima poput naduvavanja balona s natpisima (npr. „Vučić“ ili „SNS“) dok ne puknu, uz skandiranje „pumpaj“. Ovakvi momenti, često snimani i deljeni na X-u i drugim platformama, učvrstili su frazu kao deo protestnog identiteta. Na primer, na studentskim blokadama fakulteta u Beogradu krajem 2024, „pumpaj“ se čulo kao ritmički uzvik koji je održavao zajedništvo i moral. - Uticaj društvenih mreža:
Platforme poput X-a, Instagrama i Reddita odigrale su ključnu ulogu u širenju i učvršćivanju „pumpaj“ kao parole. Korisnici su postavljali snimke sa protesta uz hashtagove poput #Pumpaj ili #SrbijaSeBudi, često uz ironične ili motivacione komentare (npr. „Pumpaj dok ne pukne sistem“). Ovo je dodatno amplifikovalo frazu, pretvarajući je iz spontanog uzvika u prepoznatljiv slogan. Na X-u su se pojavljivali i memovi koji kombinuju snimak Darka Lazića s protestnim scenama, čime je nastala veza između narodnjačke estetike i ozbiljnosti studentskog bunta. - Kulturni kontekst i ironija:
Deo snage „pumpaj“ leži u njegovoj ambivalentnosti – to je istovremeno šaljiv i ozbiljan izraz. Mladi demonstranti, svesni političke apatije i medijske propagande, koriste ironiju kao oružje. Preuzimanje fraze iz turbo-folk konteksta i njeno preoblikovanje u poziv na pravdu može se videti kao subverzija – način da se ismene dominantna kultura i pokaže da čak i „banalni“ izrazi mogu postati simbol otpora.
„PUMPAJ“ nije nastao na protestima kao planirani slogan, već kao spontani proizvod internet kulture koji su studenti preneli na ulice nakon tragedije u Novom Sadu. Njegov put od viralnog mema do protestnog pokliča pokazuje kako se jezik i simboli brzo prilagođavaju u kriznim vremenima. Iako nema zvaničnog „prvog uzvika“ koji bi se mogao tačno locirati, najverovatnije je započeo kao improvizacija na nekom od prvih skupova u novembru 2024, a onda se proširio zahvaljujući energiji mase i društvenim mrežama. Danas, u februaru 2025, „pumpaj“ je već ukorenjen deo protestnog folklora u Srbiji.