Slaba politička organizacija srpske zajednice kao ključni faktor
Nedavni protesti srpske dijaspore u Kanadi – sa oko 500 učesnika ispred Konzulata Srbije i stotinak ispred CBC-a – prošli su gotovo neprimećeno u kanadskim medijima. Ovaj izostanak medijske pažnje ponovo otvara pitanje nedostatka političke organizovanosti srpske zajednice u Kanadi, što direktno utiče na njen uticaj i vidljivost u javnom prostoru.
Kanadski političar Ted Opitz za Nenad Toronto: Srbi nisu beznačajan faktor, ali moraju učestvovati u političkom životu

Protest srpske zajednice ispred Konzulata i sedišta CBC-a u Torontu ostao je bez većeg medijskog odjeka, ali prema rečima kanadskog političara Teda Opitza, bivšeg poslanika i kandidata za okrug u Etobiku, ključni problem nije u nedostatku interesa medija, već u političkoj neaktivnosti same zajednice.
“Srbi u Kanadi nisu beznačajan faktor, ali ako žele da ih društvo i mediji ozbiljno shvate, moraju aktivno participirati u političkom životu. Samo organizovanjem unutar političkih struktura mogu obezbediti politički i ekonomski uticaj,” izjavio je Opitz za Nenad Toronto.
Pozvao je Srbe u Kanadi da se pridruže političkim partijama, ističući da samo na taj način mogu osigurati da se njihovi interesi čuju na institucionalnom nivou.
“Kada imate predstavnike u partijama, u parlamentu, u lokalnim organima vlasti, onda vaš glas postaje deo političkog sistema, a ne samo deo uličnog protesta. Tada će i njihov glas, kao sada protest na ulicama Toronta, imati odjeka u medijima. Ovako, ako se to ne objavi, niko nema nikakve posledice,” naglasio je Opitz.
Njegova izjava osvetljava ključni problem sa kojim se suočava srpska zajednica – nedostatak organizovane političke strategije i uticaja unutar kanadskih institucija. Dok druge dijaspore, poput ukrajinske ili italijanske, koriste političku participaciju za promovisanje svojih interesa, Srbi u Kanadi i dalje nemaju snažnu političku infrastrukturu.
Protesti na ulicama mogu biti važan način izražavanja nezadovoljstva, ali ako iza njih ne stoji jasna politička platforma i lobistička strategija, njihov domet ostaje ograničen.
Opitz je zaključio da je krajnje vreme da se srpska zajednica aktivno uključi u politički život Kanade ako želi da bude prepoznata i da njen glas bude relevantan u društvenim i političkim tokovima zemlje.
Zašto kanadski mediji nisu izveštavali o protestu?
1. Srpska zajednica nije politički organizovana kao druge dijaspore
U poređenju sa drugim etničkim zajednicama u Kanadi, poput jevrejske, italijanske ili ukrajinske, srpska dijaspora nema snažan lobistički aparat niti političke organizacije koje bi omogućile veći uticaj na medije i vlast.
“Kada imate zajednicu koja je politički aktivna, mediji ih ne mogu ignorisati,” objašnjava profesor političkih nauka na Univerzitetu Toronto, Michael Bosworth. “Srbi u Kanadi nemaju snažnu političku mrežu koja bi vršila pritisak na institucije i medije da obrate pažnju na njihove probleme.”
2. Nedostatak predstavnika u kanadskoj politici
Iako u Kanadi živi značajan broj Srba, nema političara srpskog porekla na ključnim funkcijama, koji bi mogli da skrenu pažnju na pitanja od značaja za zajednicu. Mnoge druge etničke grupe su kroz decenije gradile politički uticaj, dok se srpska zajednica uglavnom oslanjala na neformalne mreže i kulturne organizacije.
“Ukrajinci u Kanadi su politički aktivni decenijama i imaju predstavnike u parlamentu. Kada organizuju demonstracije, mediji ih pokrivaju jer iza njih stoje političke strukture,” dodaje Bosworth.
3. Nedostatak koordinacije unutar srpske zajednice
Protesti srpske zajednice često su sporadični i neorganizovani na nivou koji bi privukao pažnju glavnih medija. Nema jasno definisanih vođa ili organizacija koje bi mogle efikasno da komuniciraju sa novinarima i vrše pritisak na institucije.
“Da bi protest imao uticaj, mora postojati politički plan, lobiranje i stalna komunikacija sa medijima. Samo okupljanje ljudi ispred institucija nije dovoljno,” kaže Mark Taylor, bivši urednik u CBC News-u.
4. Fokus kanadskih medija na domaće i globalne teme
Kanadski mediji uglavnom pokrivaju domaće političke teme i međunarodne događaje od globalnog značaja. Ako protest nije povezan sa nečim što je već u fokusu kanadskog političkog establišmenta, male su šanse da će dobiti prostor u medijima.
“U Kanadi postoji interesovanje za Balkan samo kada je u pitanju nešto što kanadska politika direktno podržava. Protesti koji se odnose na unutrašnje teme Srbije ne ulaze u taj okvir,” ističe Taylor.
Opitz ako ga stvarno interesuje da pomogne srpskim studentima nek potpise peticiju da CBC izvestava iz Srbije i nek je podeli kroz svoje razradjene konzervativne kanale:
https://www.change.org/p/demand-for-increased-cbc-coverage-of-critical-events-in-serbia-2eee9664-1823-48cf-be46-2a002992abd8?recruiter=29056954&recruited_by_id=615b7cc0-e3bb-012f-72e3-4040ea65fa16&utm_source=share_petition&utm_campaign=share_petition&utm_medium=copylink&utm_content=cl_sharecopy_490396793_en-US%3A4
Trenutni zakon c18 onemogucava deljenje vesti po fejsbuku.
Lopta je u njegovom dvoristu. Samo je pitanje da li hoce da je sutne (besplatno) ili da se nametne kao reprezent srbalja
Comments are closed.