Home Amerika Holivud posle Trampa

Holivud posle Trampa

73
0

Holivud posle Trampa: Kako je era Donalda Trampa promenila filmsku industriju

Vest o imenovanju trojice slavnih glumaca – Mela Gibsona, Silvestera Stalonea i Džona Vojta – za specijalne holivudske izaslanike od strane novoizabranog predsednika Donalda Trampa izazvala je buru reakcija u javnosti. Objavljena na društvenoj mreži Truth Social, ova odluka simbolično oslikava promene koje je Trampova era donela Holivudu – od političke polarizacije do kulturne transformacije filmske industrije.

Dok jedni hvale ovu odluku kao čin vraćanja patriotizma i tradicionalnih vrednosti u filmsku umetnost, drugi je vide kao dodatno produbljivanje ideoloških podela. U ovom tekstu analiziramo kako je Holivud promenjen tokom i nakon mandata Donalda Trampa, oslanjajući se na činjenice i događaje koji ilustruju njegov politički, društveni i umetnički uticaj.

Politizacija Holivuda: Arena ideološkog sukoba

Donald Tramp je tokom svog mandata često kritikovao Holivud, nazivajući ga „dekadentnom elitom“ i optužujući industriju da radi protiv interesa „običnog Amerikanca.“ Njegova retorika odražavala je već postojeće tenzije između konzervativnih i liberalnih struja u industriji, ali ih je u isto vreme pojačala i radikalizovala.

Glumci poput Džona Vojta i Mela Gibsona, koji su poznati po otvorenoj podršci Trampu, postali su simboli konzervativnog otpora liberalnoj dominaciji u Holivudu. Nasuprot njima, većina industrije – od producenata do glumaca i reditelja – snažno se okrenula kritici Trampove administracije kroz filmove, serije i nagradne govore.

Ova politizacija dovela je do izraženog razdvajanja publike, gde su čak i filmski projekti počeli da se procenjuju kroz ideološku prizmu. Filmovi poput Green Book i The Trial of the Chicago 7 postali su liberalni simboli, dok su konzervativni filmski autori proizvodili dela sa snažnim patriotizmom i religijskim porukama, poput The Passion of the Christ ili Unplanned.

Narativi u filmovima i serijama: Kulturni rat na velikom platnu

Jedan od najvidljivijih efekata Trampove ere jeste promena narativa u filmskoj i televizijskoj produkciji. Holivud je postao prostor za refleksiju savremenih društvenih problema, od rasne nejednakosti i rodne ravnopravnosti do klimatskih promena i političkih skandala.

Dok su serije poput The Handmaid’s Tale istraživale opresivne režime inspirisane autoritarnim liderima, filmovi poput Don’t Look Up su pružali alegoriju o ignorisanju naučnih činjenica, implicirajući krivicu populističkih lidera, uključujući Trampa. Istovremeno, došlo je do sve većeg fokusa na teme poput:

  • Rasne pravde – Filmski hitovi poput Black Panther i Judas and the Black Messiah istraživali su istorijsku i savremenu borbu protiv rasizma.
  • Rodne ravnopravnosti – Uspesi filmova sa jakim ženskim protagonistkinjama, poput Captain Marvel i Wonder Woman, pokazali su promenu u fokusu industrije prema inkluzivnosti.

Međutim, konzervativni segment industrije nije ostao po strani. Nezavisne produkcije sve češće plasiraju filmove koji se bave religijskim temama, porodicom i tradicionalnim vrednostima. Primer za to je film Jesus Revolution, koji prikazuje priču o hrišćanskom pokretu u Americi.

Trampov uticaj na globalnu percepciju Holivuda

Tokom Trampove ere, Holivud je izgubio deo svog globalnog prestiža, delimično zbog njegovih politika prema stranim zemljama. Kina, kao drugi najveći filmski tržišni gigant, sve više ograničava američke produkcije u korist domaćih filmova sa nacionalističkim porukama. Filmovi poput Wolf Warrior 2 postali su simbol kineskog filmskog nacionalizma, dok su američki blockbusteri doživeli cenzuru ili odbacivanje.

Evropski reditelji i filmske kuće takođe su se distancirali od američke polarizacije, stvarajući dela koja se bave univerzalnim temama i odbacuju političke poruke. Filmski festivali, poput onih u Kanu i Berlinu, sve češće favorizuju umetničke filmove nezavisne od američkog tržišta.

Reakcije na imenovanje Gibsona, Stalonea i Vojta

Nedavno imenovanje Mela Gibsona, Silvestera Stalonea i Džona Vojta za specijalne holivudske izaslanike od strane Donalda Trampa simbolizuje pokušaj revitalizacije konzervativnog segmenta Holivuda. Tramp je u svojoj objavi na Truth Social napisao:

„Mel, Sly i Jon su heroji naše kulture. Oni će osvetliti put ka obnovi američke kulture – patriotizam, porodica i vera ponovo će postati osnova Holivuda!“

I dok je Vojt izrazio zahvalnost i izjavio da je „počastvovan što služi svojoj zemlji,“ izvori bliski Staloneu navode da je on bio zatečen imenovanjem i nije siguran kakvu ulogu ova funkcija podrazumeva. Mel Gibson se nije zvanično oglasio, ali su njegovi predstavnici izjavili da je „počašćen ovim priznanjem.“

Holivud na prekretnici

Holivud danas odražava duboke društvene podele u Americi. Politizacija industrije postala je neminovna posledica Trampove ere, dok je kulturni rat između liberalnih i konzervativnih snaga redefinisao njene temelje.

Budućnost Holivuda zavisiće od sposobnosti industrije da prevaziđe ideološke podele i povrati globalni prestiž. Ipak, s obzirom na aktuelne političke i društvene okolnosti, čini se da će Holivud i dalje ostati arena sukoba između tradicije i progresivizma, umetnosti i politike.